Kategorie
Warto Zobaczyć

Policzna

Policzna – mała wieś na Podlasiu, gmina Kleszczele, powiat hajnowski Położenie na mapie – N 52o35’18,33″, E 23o27’45,74″
Cisza, spokój wspaniałe czyste powietrze i lasy, lasy w około same lasy i to jakie? Puszcza Białowieska. Jedna ulica przez całą wieś łączy mieszkańców i jest jedynym łącznikiem ze światem, zgiełkiem i pogonią za… no właśnie tak naprawdę za czym? Za dobrobytem, wygodami cywilizacji ale i za wyścigiem szczurów jak to teraz nazywamy współczesność. Tutaj czas staje w miejscu no nie może nie staje ale bardzo, bardzo zwalnia. Dni i godziny płyną leniwiej, spokojniej. Mamy czas przyjrzeć się przyrodzie, posłuchać śpiewu ptaków, kukułki kukania, żab rechotania. Tu widzimy łąki żółte od mleczu, motyle po łąkach pląsające, sarny, jelenie i żubry pasące się na tych samych łąkach.
Historia – wieś królewska ekonomii brzeskiej położona była w końcu XVIII wieku w powiecie brzeskolitewskim. W latach 1952-1954 miejscowość była siedzibą gminy Policzna.
Z okazji corocznego festiwalu WERTEP organizowanego przez Stowarzyszenie Pocztówka, które mieści się w naszej wsi odbywał się we wsi Policzna „Policzański Długi Stół”, a główną jego atrakcją była degustacja wiejskich potraw, wypieków, wyrobów mięsnych i wędliniarskich. Gospodynie proponują do degustacji potrawy z tego regionu które już od dawna były tu gotowane i wypiekane i nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i smakują tak jak dawniej.

„Policzański długi stół”: